Başlangıç » Nedir » Konvansiyonel medya sosyal medyanın peşinde

Konvansiyonel medya sosyal medyanın peşinde

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Konvansiyonel medya sosyal medyanın peşinde Gazetecilik
Sosyal medyanın bir gücü de insanların bu ağlar vasıtasıyla hemen örgütlenebilmesi. Haydarpaşa yangınının ardından face’te hemen bir protesto gösterisi örgütlendi. Bunun için televizyona gazeteye ihtiyaç duyulmadı. Zaten ihtiyaç duysa da sesini duyuramayacaktı, çünkü ana akım medyada yer almayacaklardı.
Üstelik şimdi haberin üretimini de olayın üretimini de sosyal medya kendisi yapıyor, eylem yani olay üretiliyor, konvansiyonel medya o olayın haber takibi için orada bulunuyor!
Aynen. O olayın haberini yapıp üzerine yorum yapıyor. Wikileaks olayında da o var zaten. Konvansiyonel medya sonuçta dışlanmadı, işbirliğine girişti, dışında kalamayacağı için. Bir de artık insaf yani! Bu kadar önünüze getirmiş gözünüze sokmuşlar, artık görmezden gelemeyecekleri bir nokta burası. Konvansiyonel medyanın var kalabilmek için bu tavrı geliştirmesi gerekiyordu.
Kaynak: Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun Ajans5.Com’da yayımlanan “Wikileaks yeni medya düzeni için bir milattır” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).2010-12-19