Başlangıç » Nedir » Merkez Bankası karının ne kadarı Hazineye devredilmektedir?

Merkez Bankası karının ne kadarı Hazineye devredilmektedir?

Posted by: Ne Nedir 16 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Merkez Bankası karının ne kadarı Hazineye devredilmektedir? Bankacılık
Merkez Bankası karı, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanununun 60. maddesi doğrultusunda dağıtılmaktadır. Buna göre; Merkez Bankasının yıllık safi karının yüzde 20’si ihtiyat akçesine, hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden yüzde 6 oranında ilk kar hissesi olarak hissedarlara, yukarıdaki yüzdeler tutarının düşürülmesinden sonra kalan miktarın en çok yüzde 5’i, iki aylık maaş tutarını geçmemek üzere Banka mensuplarına ve yüzde 10’u fevkalade ihtiyat akçesine, hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden Genel Kurul kararıyla en çok yüzde 6 nispetinde ikinci kar hissesi olarak hissedarlara dağıtılmakta, bu dağıtımdan sonra kalan bakiye ise Hazineye verilmektedir. Karın dağıtımı ile ilgili detaylı bilgilere Merkez Bankası İnternet sitesinde “Yayınlar/Süreli Yayınlar/Yıllık Rapor” menüsünden ulaşılabilmektedir
Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Web Sitesinde yayımlanan “sık sorulan sorular”dan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 28/04/2010).



2010-05-16

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir