Başlangıç » Nedir » Akıllı telefon nedir?

Akıllı telefon nedir?

Posted by: UBilişim 3 Eylül 2010 Yorum Yaz

Akıllı telefon nedir? Bilişim
Sıradan cep telefonlarına kıyasla çok daha ileri düzeyde işletim sistemine sahip olan ve çok sayıda uygulamayı çalıştırabilen portatif iletişim cihazlarıdır. Büyük dokunmatik ekranlı ve fiziki qwerty klavyeli olmak üzere iki ana kategorisi var. Dokunmatik ekranlı olanlarının ekran boyutu aşağı yukarı 3.5 inç (8.8 cm) civarında, ancak son aylarda daha büyük ekranlı modeller de türemeye başladı. Biraz daha genişlerse pekala tablet bilgisayar kategorisiyle kesişebilir.
Dokunmatik ekranlı olanları esasen internette gezinmek, sosyal ağlara bağlanmak, e-posta alıp göndermek, MP3 ve müzik dinlemek ve basit oyunlarla zaman geçirmek gibi ihtiyaçlaır karşılar. Mutlaka Wi-Fi ve/veya 3G bağlantı özelliğine sahiptir.
Üst yarısı ufakça bir ekran, alt kısmı da fiziksel qwerty klavyeden oluşan akıllı telefonlarsa, firmaların ortak tanımına göre, SMS ve e-posta mesajlaşmasına öncelik veriyor. İnternette gezinme, karmaşık oyunları oynama ve vvideo klip izleme gibi büyük ekranda daha keyif veren uygulamalarda haliyle fazla tatmin edici değiller. ‘İş telefonu’ olarak da bilinirler.
Akıllı telefonlara marka ve modeline göre farklılık gösteren uygulamalar yüklenebilir, işlevleri zenginleştirilebilir. Fiyatlarıysa, bir mobil operatör kampanyasına dahil değilse, 300 dolarla 1100 dolar arasında değişiyor.2010-09-03