Başlangıç » Nedir » Allah Gözetendir

Allah Gözetendir

Posted by: Sedat Aslan 5 Şubat 2010 Yorum Yaz

Allah Gözetendir İlahiyat
Allah evreni yaratıp kendi haline bırakmamıştır. Başta insan olmak üzere tüm canlıları koruyup gözetmektedir. Maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için tüm imkanları insanın emrine sunmuştur. İnsan Allah'ın emniyeti ve koruculuğu altına girmiştir. Allah esenliğin, huzurun kaynağı olduğu gibi emniyetin ve güvenin de kaynağıdır.
Allah'ın gücü kudreti sonsuzdur. Allah katında bir insanı veya milyonlarca insanı gözetmek arasında hiçbir fark yoktur. Bu durum Ona zor gelmez. Yüce Allah şöyle buyurur: “Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür” (Bakara suresi, 255. ayet).
“İşte sizin Rabbiniz Allah, ondan başka hiçbir ilah yoktur. O her şeyin yaratıcısıdır. Öyle ise ona kulluk edin. O her şeye vekildir (her şeyi yöneten, görüp gözeten)” (En'am suresi, 102. ayet).
İnsanoğlu hayatında bir çok sıkıntı ile karşılaşır. Bu sıkıntılardan Allah'ın yardımı ve insanı gözetmesiyle kurtulur. Bizi, anne, babamızı, çocuklarımızı, yakınlarımızı, tüm sevdiklerimizi Allah koruyup, gözetmektedir. Onun üzerimizdeki koruyucu şefkat ve merhametine karşılık biz de ona karşı sevgi ve itaat içinde olmalıyız. Allah şöyle buyurur: “Bütün yüzler diri, yarattıklarına hakim olan ve onları koruyup gözeten Allah'a boyun eğmiştir. Zulüm yüklenen mutlaka hüsrana uğramıştır” (Taha suresi, 111. ayet).
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-02-05