Başlangıç » Nedir » Ankara rüzgar tüneli yük ölçüm testi

Ankara rüzgar tüneli yük ölçüm testi

Posted by: Mustafa Atmaca 4 Mart 2010 Yorum Yaz

Ankara rüzgar tüneli yük ölçüm testi Aerodinamik
Aerodinamik yüklerin belirlenmesi gerektiğinde yük ölçüm testleri yapılır. Farklı hız, açı ve model konfigürasyonlarında modele etkiyen aerodinamik kuvvetleri bulmak için dış balans ve iç balanslardan faydalanılır. Tüm balanslar aerodinamik kuvvetlerin ölçülmesi için kullanılır ancak dış balans sistemi test odasının dışında yer alırken farklı çap ve kapasitelere sahip iç
balanslar modelin içinde yer alır. Tüm balanslar 6 bileşenlidir. Test edilecek cismin geometrik ve aerodinamik özelliklerine göre hangi balansın kullanılacağına test öncesi yapılacak analizlere göre karar verilir.
Teknik özellikler:
• Dış balans sistemi
• İç balans sistemi (2 adet)
Balans sistemleri, -10 ile +45 °C sıcaklık değerleri arasında çalışmaktadır. Yük aralıkları ve çalışma prensipleri farklıdır. Üç balans sistemi de 3 kuvvet – 3 moment olmak üzere altı aerodinamik kuvvet-moment bileşenini ölçebilmektedir. Kuvvet ve özellikle moment değerleri modelin ölçeğine ve bütünleme şekline bağlıdır.
Uygulamalar:
Genellikle alüminyum, çelik, kompozit veya ahşap malzemeler rüzgar tüneli modelleri ile kullanılır. Model üzerine etkiyen yerçekimi kuvveti ve aerodinamik kuvvetleri taşıyacak, test esnasında en az şekil değiştirecek ve herhangi bir şekilde bir parça kopması sonucu modele ve tünele zarar vermeyecek şekilde malzeme seçimi yapılarak uygun tasarım ve doğrulama metotlarının kullanılması gerekir. Testin içeriğine göre model malzemesi seçimi için mühendislik çalışması yapmak gerekmektedir.
Kaynak: TUBİTAK Web Sitesi, “Rüzgar Tüneli Testleri”, Ziyaret Tarihi: 30/03/2010.2010-03-04