Başlangıç » Nedir » Aşılanma sonrası Hepatit B’ye karşı bağışıklık oluşup oluşmadığı tespit edilebilir mi? Kimlerde bu tespitler gereklidir?

Aşılanma sonrası Hepatit B’ye karşı bağışıklık oluşup oluşmadığı tespit edilebilir mi? Kimlerde bu tespitler gereklidir?

Posted by: Ne Nedir 17 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Aşılanma sonrası Hepatit B’ye karşı bağışıklık oluşup oluşmadığı tespit edilebilir mi? Kimlerde bu tespitler gereklidir? Tıp
EVET… Antikor titresi denilen aşıya karşı yanıtın oluşup oluşmadığını anlamak için hekiminiz testler isteyebilir. Bu rutin bir uygulama değildir. Aşının % 95 oranında tuttuğunu belirtmiştik. Ancak bazı riskli gruplara aşının tutma oranını gösteren testler istenebilir. Sağlık çalışanları, kronik hepatit B enfeksiyonu olan seks partnerine sahip kişiler, vücut savunma sisteminde ciddi değişimler olan kişilerde aşının tutup tutmadığını anlayıcı testler istenebilir. Ayrıca hepatit B aşısından sonra bağışıklanmadığınız gibi bir inancınız varsa hekiminizle tartışın, gerekli görülürse aşının bağışıklık oluşturup oluşturmadığını testlerle sınayabilirsiniz.
Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU’nun Web Sitesindeki “Kürler ve Hastalıklar” bölümünden derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/06/2010).


2010-08-17