Başlangıç » Nedir » Atilla’nın Roma Sarayında “Liderlik Nitelikleri”

Atilla’nın Roma Sarayında “Liderlik Nitelikleri”

Posted by: Ne Nedir 26 Ekim 2011 Yorum Yaz

Atilla’nın Roma Sarayında “Liderlik Nitelikleri” Organizasyon Yöneticilik
·         Liderleri yetiştirmenin hızlı yolu yoktur. Hunlar öğrenciliği asla bir kenara bırakmadan asla yeni görüşlerin, bildik yöntemlerin üstünde olmadıklarını öğrenmelidirler.
·         Komutanların kendileri için birer yetenek haline getirmeleri gerekli olan nitelikler.
§ Bağlılık: Bir Hun her şeyden önce sadık olmalıdır. Başkalarıyla aynı fikirde olmamak sadık olmamak değildir. Umumi fikre katılmayan bir Huna, herkesin yararı için kulak verilmelidir.
§ Cesaret
§ Arzu: Zayıf komutan, komutan olmak istemeyen kişidir. Savaşçılarımız, görevlerini yerine getirmeye gönüllü olmadıkları mevkilere getirmemeliyiz.
§ Duygusal Güç
§ Fiziksel Güç
§ Sezgi
§ Kararlılık
§ Tahmin
§ Zamanlama
§ Rekabetçilik ruhu olmayan lider zayıftır ve en ufak bir sorun karşısında kolaylıkla pes eder.
§ Özgüven: Sahip oldukları özgüveni aşan bir liderlik görevi üstlenenler astlarına ve üstlerine bunu hissettirirler. O yüzden zayıf liderler ve yararsız komutanlar olurlar.
§ Sorumluluk: Kendisine ve astlarının davranışlarının sorumluluğunu üstlenmeyi öğrenmek, liderliğin temelidir.
§ İnanılırlık
§ Israrcılık: Zayıf insanlar ancak işler kendi istedikleri gibi gittiği zaman direnirler. Güçlüler, herkes kendilerini bıraksa da, yenilgi ve cesaretini yitirme karşısında da direnir ve ısrar ederler.
§ Güvenirlilik: Bir komutanın tüm koşullarda sorumluluklarını yerine getireceğine güvenmiyorsanız, bu sorumlulukları ondan alın. Ben tüm komutanlarımın hareketini denetleyemem. Genç komutanlar üst ve astlarının kendilerinin liderliğine güvendiğini bilmelidirler. Bu komutanlar kendilerine sorumluluk verildiğini bilmeli ve kendilerine güvenildiğini akıllarından çıkarmamalıdırlar.
§ Koruyuculuk: Astlara yol göstermeli, onları yetiştirmeli ve çalışmalarından ötürü ödüllendirilmelidirler. Ceza ancak son çare olarak düşünülmelidir.
Kaynak: Prof. Dr. Wess Roberts’in “Hun İmparatoru Attila'nın Liderlik Sırları” (İlgi Yayıncılık, İstanbul – 1993, 138 shf.) kitabından derlenmiştir.2011-10-26