Başlangıç » Nedir » Batının ve doğunun ahlak anlayışı

Batının ve doğunun ahlak anlayışı

Posted by: Ne Nedir 13 Ekim 2011 Yorum Yaz

Batının ve doğunun ahlak anlayışı Yaşam
Bazı insanlar kendisini önemseyerek benlikleri üzerine saraylar kurarlar, maneviyat ve acıma hissinden uzak boşluklardaki ego tapınakları da hep nefret üretir.
Nefret üreten bu insanlara Batılı diyoruz. Nefretini şiddet kültürüyle dışa vuramayanlar ahlâk dersleriyle intikam alırlar. Dışa dönük ahlâk görüşleri ego kalkanıdır. Doğu kültürü, ahlâkı içe dönük yaşar. Kimse kimseye ahlâk dersi vermeden ahlâklı yaşar ve vermedikleri bu dersin ücretini Allah’tan talep ederler.
Güzellik şu ki; ellerindekini dağıtarak dünyada topraklarını azaltan inançlı insanların öbür dünyadaki arazileri katlanarak çoğalır. İçimizdeki Freudlar ve Batılılar bu yazdıklarımı “Şizofrenik” bulacaklardır. De ki öyledir ve bu inanç yumağı deliliktir. Şimdi soruyorum, böyle bir deliliğin hangi insana zararı dokunur? Herkes böyle düşündüğünde zaten yeryüzü cennet olmaz mı?
Kaynak: Bülent Akyürek’in 18 Temmuz 2011 tarihinde yayımlanan “Ağustos böceği ile kişisel gelişimini tamamlamış karınca hikâyesi” konulu makaleden derlenmiştir.


2011-10-13