Başlangıç » Nedir » Beklenti yönetimi ne demektir? Merkez Bankası politika faiz kararlarında bekleyişlerin rolü nedir, nasıl ölçülür?

Beklenti yönetimi ne demektir? Merkez Bankası politika faiz kararlarında bekleyişlerin rolü nedir, nasıl ölçülür?

Posted by: Ne Nedir 16 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Beklenti yönetimi ne demektir? Merkez Bankası politika faiz kararlarında bekleyişlerin rolü nedir, nasıl ölçülür? Bankacılık
Para politikası çerçevesinde beklenti yönetimi, Merkez Bankasının, ekonomik birimlerin orta ve uzun vadeli enflasyon bekleyişlerinin enflasyon hedefleri doğrultusunda şekillenmesini temin etmeye yönelik olarak uyguladığı politikalar bütünüdür. Enflasyon hedeflemesinin en önemli unsurlarından birisi beklentileri iyi yönetebilmektir. Enflasyon hedeflemesi rejiminin başarısı, bir anlamda, Merkez Bankasının kamuoyu nezdinde inandırıcılık kazanarak, ekonomik birimlerin kararlarını geçmiş dönem enflasyonundan ziyade para politikasının hedefleri doğrultusunda şekillendirmelerini sağlayabilme yeteneğine bağlıdır.
Merkez Bankası, para politikası kararlarını alırken geniş bir veri setinden yararlanmaktadır. Enflasyon bekleyişleri de söz konusu veri seti içinde yer almakta olup, Para Politikası Kurulunun faiz kararlarını etkileyen unsurlardan birisidir. Örneğin, bekleyişlerin hedeflerin belirgin olarak üzerinde seyretmesi, para politikasının sıkılaştırılması ya da sıkı duruşunu koruması yönünde sinyal verebilmektedir. Dolayısıyla, enflasyon bekleyişleri tek başına para politikası kararlarının belirleyicisi olmasa da, kararların alınmasında kullanılan veri setinde zaman zaman önemli bir yer alabilmektedir.
Enflasyon bekleyişleri, on beş günde bir yayımlanan Beklenti Anketi sonuçlarına göre ölçülmektedir.
Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Web Sitesinde yayımlanan “sık sorulan sorular”dan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 28/04/2010).


2010-05-16