Başlangıç » Nedir » Belkemiği (Omurga) kırıklarında ilk yardım nasıl olur?

Belkemiği (Omurga) kırıklarında ilk yardım nasıl olur?

Posted by: Mihriban Taştekin 13 Mart 2010 Yorum Yaz

Belkemiği (Omurga) kırıklarında ilk yardım nasıl olur? İlk Yardım
Kazazedenin bulunduğu yerde bir risk ya da solunum ve dolaşım sorunu yoksa hasta kıpırdatılmamalıdır.
Solunum ve dolaşım kontrol edilerek gerekiyorsa önlem alınmalıdır.
Gerekli hallerde suni solunum ve kalp masajı uygulanmalıdır.
Vücut düz durmuyor ise kazazedenin başının yan taraflarından (kulaklarının üzerinden) tutulup yavaşça çekilerek vücudun uzunlamasına düzgün durması sağlanır. Vücut battaniye, yastık gibi malzemelerle desteklenir.
Vakit kaybetmeden acil yardım ekiplerinin gelmesi ve hastanın sağlık kuruluşuna nakledilmesi sağlanmalıdır. Hastanın naklinin acil yardım ekibi ile yapılması zorunludur.
Boyunda bir kırık veya yaralanmadan şüpheleniliyor ise boyunluk ile boyun desteklenmelidir. Elde böyle bir malzeme yok ise rulo haline getirilen bir gazeteyi bez içerisine koyup geçici bir boyunluk yapılabilir. Ancak, solunumu engellememek ve şah damarı üzerine baskı uygulamamak gerekir.
Omurga kırıklarının hayati önemi unutulmamalı, hiç vakit kaybetmeden acil yardım ekiplerinin gelmesi ve hastanın sağlık kuruluşuna nakledilmesi sağlanmalıdır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-03-13