13 Ağustos 2010

Besinlerin bileşiminde doğal olarak bulunan antioksidan maddeler nelerdir?

Beslenme
Beslenme

– A vitamininin ön maddesi olan beta- karoten
– E vitamini
– C vitamini
– Selenyum
– Çinko
– Sebze ve meyvelerin renk pigmentlerinin kaynağı olan flavonoidler

Besinlerin bileşiminde doğal olarak bulunan bu maddeler antioksidan özellik göstererek vücutta serbest radikallerin oluşumunu engellerler veya zararlı etkisini azaltırlar.

Yapılan çalışmalarda özellikle beta karoten, C vitamini, E vitamini ve flavonoidlerin kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL-kolesterol düzeyini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle bu vitaminler ve flavonoidler kalp-damar sistemini koruyarak hastalık riskini azaltabilmektedirler.

Yeterli bir şekilde tüketilen sebze ve meyvelerden alınan flavonoidler aynı zamanda kanser oluşumunu engelleyici özelliklere de sahiptir. Bu konuda yapılan birçok çalışmada günlük beslenmesinde sebze ve meyvelere geniş yer veren bireylerde kanser riskinin azaldığı belirlenmiştir. Antioksidan özellik gösteren mineraller olan Selenyum ve Çinko da antikarsinojenik (kanser önleyici) etki gösteren diğer antioksidanlardır.

Kaynak: Uzm. Dyt. Bengul Akgun’un saglik.turk.net web sitesinde yayımlanan “Antioksidanlar hakkında bilinmesi gerekenler” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 11/08/2010).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...