Başlangıç » Nedir » Betonarme otoparklarda deformasyon nasıl olur?

Betonarme otoparklarda deformasyon nasıl olur?

Posted by: Ne Nedir 27 Mart 2010 Yorum Yaz

Betonarme otoparklarda deformasyon nasıl olur? Otopark
Deformasyonlar park yüzeylerinin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Genel olarak konstrüksiyona olan yükleme, sıcaklık farklılıkları ve betonun büzülmesi ve sünmesi nedeniyle çökme meydana gelmektedir. Ayrıca sıcaklık farklılıkları ve betonun büzülmesi nedeniyle uzunlamasına değişiklikler olur.
Sıcaklık etkisi ve betonun büzülmesi nedeniyle ayrılma meydana gelebilecek olan uzun yapılarda çatlak oluşumunun sınırlandırılması için uygun yapısal önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunun için oturma derzlerinin yerleştirilmesi, ilave donatı veya uygun yataklama uygulanabilir. Bu üç önlemlerden her biri tek başına uygulanabileceği gibi bunların kombinasyonu da duruma göre gerekli olabilir.
1988 baskılı eski DIN 1045’te bir uyarı daha mevcuttur: Betonarme tavanlarda ve sıcaklık etkisi nedeniyle etki altında kalan benzer yapı parçalarında sıcaklıktan kaynaklanan uzunlamasına değişikliklerin azaltılması gerektiği yazmaktadır. Bunun için tavan plakasının üst yüzeyine yeterli ısı yalıtımına sahip bir tabaka veya daha düşük bir sıcaklık genleşme sayısına sahip betonun kullanılması tavsiye edilir. Güneş ışınlarının doğrudan engellenmesi de diğer bir yöntem olarak sayılabilir. Klasik otoparklarda oturma derzlerini sadece tavan ve rampa arasındaki geçiş yüzeylerine yerleştirilmesi tavsiye edilmektedir.
Park yüzeylerinin mesnede oturtulması mümkün olduğunca sıcaklık farkları ve büzülme nedeniyle oluşan uzunlamasına değişikliklerin açıklık oluşturmayacak şekilde gerçekleşmelidir. Bükülebilir kolonlar veya yeterli genişliğe sahip oturma derzleri ile bağlantılı kayar mesnetlerle bu oldukça mümkündür. Aksi takdirde çatlakların önlenmesi için özel yapısal önlemler alınması gerekir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-03-27