Başlangıç » Nedir » Bilgi kirliliği narkotiklik midir?

Bilgi kirliliği narkotiklik midir?

Posted by: Ne Nedir 19 Aralık 2010 Yorum Yaz

Bilgi kirliliği narkotiklik midir? Gazetecilik
Yeni medya, halkın bilmesi gerekirken gizlenenin ortaya çıkarılması bakımından çok önemli ve vazgeçilmez. Ama bu yeni gücün yeni bir iktidar aracı olmayacağı ya da kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanacağı, kişilerin hakkının hukukunun nasıl korunacağı müphem. Yeni dönem kaotik bir dönem mi olacak?
Burada bu kadar enformasyon fazlalığı ile bilgi kirliliği devreye giriyor. Bunu ayıklayan, süzen, “eşik bekçileri”nin yalanı, söylentiyi, dedikoduyu gerçek enformasyondan ayıran ve kamu merakını gıdıklamaktan ziyade dünya kamu yararını gözetmeleri çok önemli. Çünkü bu kadar bilgi, kirlilik yaratıyor ve uyuşturucu etkisi yapıyor. Bir sürü magazinsel şey var bu açıklanan bilgilerin içinde. Ama nükleer silahla ilgili bir bilginin ayrıştırılması önemlidir. Burada devreye işte bu bilgiyi, enformasyonu kullanacak olanlar giriyor.
Zaten inanılmaz bir sürat ve acelecilik de var.
Bu yüzyılın insanı çok sabırsız, her şeyi kompakt istiyor. Hap gibi. İmkan olsa öyle besleneceğiz, bu da bir beslenme türü zaten, bunun için zaman falan kaybetmek istemiyor. Geleneksel gazetecilik de bunun için zor. Wikilieaks “ben ham enformasyonu veririm” diyor. Burada en büyük sorumluluk o bilgi tekelini kırıp dünya kamuoyuna, sizinle paylaşıyoruz, diyenlerin. Mademki kamu yararı ve daha demokratik bir dünya gözetiliyor, o zaman bilgiyi de doğru kullanmaları ve güven sarsmamaları gerekiyor.
Kaynak: Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun Ajans5.Com’da yayımlanan “Wikileaks yeni medya düzeni için bir milattır” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 17/12/2010).2010-12-19