Başlangıç » Nedir » Bilgisayar sistemleri gelecekte yine çökecek mi?

Bilgisayar sistemleri gelecekte yine çökecek mi?

Posted by: UBilişim 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Bilgisayar sistemleri gelecekte yine çökecek mi? Bilişim
Anlaşılması güç hatalar bir yana, yazılım çökmelerinin temel sebebi hatalı çalışan bir işlemin sonlandırılmasıdır. Uygulamalar insanlar tarafından yazılıyor ancak uygulamaları yazanlar insanlar değil başka uygulamalar çalıştıran makineler bile olsaydı, hatalar ve çökmeler yine olacaktı. Çökmelerin sebebi hatalar olmasına karşın, çökmeler sistemin kalanını koruyan bir mekanizma olarak çalışmaya devam edecek.
Peki bu hep böyle mi gidecek? İki ihtimal var, birincisi artan işlem miktarı yüzünden işler daha da karmaşık hale gelecek ve gelecekte çakışmalar ve sorunlar tekrar artacak. İkinci ihtimal ise sorunlar, yazılımların daha da iyi yalıtılması sayesinde iyice azalacak.
Donanımsal olarak da artan çekirdek sayısı sayesinde yazılımlar donanım bazında da üretilse de güvenlik ve istikrar artacaktır. Ancak tek başına işlemcilerin çekirdek sayısının artmasından öte, işlemciye veri besleyen çevre birimlerin de darboğazları ve çakışmaları engelleyecek şekilde gelişmesi gerekiyor. Sürücüler ve uygulamalar da uygun bir şekilde hazırlanmalı.
Bu tür sorunlardan korumak için sanal bilgisayar kullanabilirsiniz…
Kaynak: Chip web sitesinde yayımlanan Sistem neden çöker? Yazısından derlenmiştir (1 Kasım 2009).2010-03-25