Başlangıç » Nedir » Bitki çaylarının yararı nede gizlidir?

Bitki çaylarının yararı nede gizlidir?

Posted by: Ne Nedir 17 Ocak 2011 Yorum Yaz

Bitki çaylarının yararı nede gizlidir? Alternatif Tıp
Kış aylarının gelmesiyle birlikte gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar sıkça gündeme geliyor. Hasta olanlar ise tedaviyi öncelikle bitki ve meyve karışımlarında arıyor.
İnsan vücudunun sağlıklı işlevini sürdürebilmesi için gerekli temel öğeler olan vitaminler, mineraller, bitkisel proteinler, karbohidratlar vb. yanı sıra biyolojik etkilere sahip sekonder metabolitler (fenolik bileşikler, flavonoitler vd.) için bitkiler en önemli kaynağı oluşturur.
Bitkilerin çay olarak uygulanması en eski ve en basit ilaç şeklidir. Bir bitki materyalinin çay olarak kullanıldığında etkili olabilmesi için en önde gelen koşullardan birinin sıcak su içerisinde eşit oranda dağılabilmesidir.
Güvenilir markalar tarafından hazır halde sunulan poşet bitki ve meyve çayları, gerek kullanım kolaylığı sağlaması ve gerekse uzmanlar tarafından en doğru bitkilerin, en doğru oranlarda harmanlanarak hijyenik bir şekilde tüketiciye sunulması nedeniyle maksimum yararın sağlanabilmesi bakımından avantaj sağlamaktadır.
İlaç takviyesinin yanı sıra bitki ve meyve çayları, kullananların kendilerini iyi hissetmelerine, soğuk kış günlerinde dirençli olmalarına, rahatlamalarına, tanıdık lezzetler ile keyifli anlar yaşamalarına yardımcı olur.
Kaynak: Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın demecinden Haber7.Com Web Sitesince alıntılanan “Bitki çaylarının yararı hijyen ve kalitede gizli” başlıklı yazıdan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 15/01/2011).


2011-01-17