Başlangıç » Nedir » Boşaltım nedir?

Boşaltım nedir?

Posted by: Ne Nedir 4 Haziran 2010 Yorum Yaz

Boşaltım nedir? Tıp
Öncekiler gibi günlük yaşamda gerekli ve diğer aktiviteleri tamamlayan bir aktivitedir. Birbirinden farklı iki vücut sisteminin fizyolojik ve metabolik sonuçların yani artıkların atımı boşaltım aktivitesini oluşturur. Boşaltımın istemli kontrolü ve bağımsız bir işlev olarak gerçekleştirilmesi sağlıklı bir çocukta erken dönemde başlar. Bu aktivitenin bağımsızlığı, sosyalleşen gruplara çok özel ve gizli bir işlev olarak öğretilmesi ve algılanması ile sağlanır.
Hasta kişide, boşaltım alışkanlığını etkileyebilen ve değiştiren durumlar hemşire tarafından saptanmalı ve sorun yaratabilecek durumlar için gerekli önlemler alınmalıdır. Gizli ve özel (mahrem) bir alışkanlık olması nedeniyle boşaltımda, hemşirenin hastaya yaklaşımı gizliliğe saygılı biçimde olmalıdır.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 – Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 – 492 – 233 – 0, 1996.


2010-06-04