12 Temmuz 2010

Büyük kas grupları için herkesin yapabileceği egzersiz hareketleri

Egzersiz
Egzersiz

Kol ve göğüs kasları için şınav egzersizi yapılabilir. Eller omuz genişli­ğinde ve omzun tam altına koyulur. Parmakların yönü ileri doğru olmalı. Baş, gövde, bacaklar ve kollar da düz olarak durmalı. Bu durumdayken üst ve alt kol 90 derece olacak biçimde tüm beden düz ola­rak yere yaklaştırılır. Sonra ilk pozisyona yükselti­lir ve hareket tekrar edilir. Bu zor geliyorsa, kon­disyon yükleninceye kadar, dizlerin yere değdiği yarım şınav yapılabilir. Kol kası için ayrıca sandal­ye de kullanılabilir.

Karın kasları için mekik egzersizleri yapılabilir. Sırt üstü yatılır ve dizler bükülür. Eller göğüste ya da başın iki yanında tutulur. Sonra omuzları yer­den kaldırarak bacaklara yaklaştırma hareketi ya­pılır. Karın yan kaslarını çalıştırmak için aynı hare­ket kollar sola ve sağa uzatılarak yapılabilir.

Kalça kasları için, kalça gerilme oluncaya ka­dar yukarı kaldırılır. Birkaç saniye bekledikten sonra yavaş yavaş aşağı indirilir. Yere koymadan tekrar yukarı kaldırılarak egzersize devam edilir.

Sırt kaslarını, için kollar öne uzatılarak karınüstü yatılır. Kollar ve bacaklar yukarı kaldırılma­ya çalışılır.

Bacak kasları için çömelme egzersizi yapılabi­lir (diz eklemlerinde sorun yoksa). Bacaklar omuz genişliğinde açılır. Gövde hafifçe eğilir, ancak sırt düz olarak kalmalı. Eller topuklara değinceye kadar yere çömelinir. Sonra başlangıç pozisyonuna dönülür ve hareket tekrarlanır. Bu egzersiz düz bir duvara yaslanılarak da yapılabilir.

Kaynak: Bülent Gözcelioğlu, “Evde Egzersiz”, Bilim ve Teknik, Haziran 2004. 

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...