Başlangıç » Nedir » Büyükbaş süt hayvanı yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Büyükbaş süt hayvanı yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Posted by: Tuncay Demir 4 Mayıs 2010 Yorum Yaz

Büyükbaş süt hayvanı yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hayvancılık
Büyükbaş hayvan yetiştiriyorsanız yapmanız gereken ilk şey, besi veya süt hayvancılığından hangisin­de odaklanacağınızı seçmek. Bu konuda bütün tereddütlerinizi gidermek amacıyla büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde tecrübesi olan kişilerle konuşmanın da faydası olacaktır. Kararınızı verdikten sonra dikkat etmeniz gereken noktalar ise şöyle sıralanabilir:
Sürüye getireceğiniz yeni hayvanların orijinlerini araştırın. Satın almadan önce o hayvana ait aşı kayıtları ve genel sağlık bilgilerini içeren sağlık kayıtlarını kontrol edin.
Sürüye yeni gelecek hayvanları 2 hafta sürüden ayrı tutarak, bu hayvanları herhangi bir hastalık belirtileri bakımından gözlem altında tutun.
· Ürünlerinizi kime, ne­reye ve nasıl satacağınızı planlayarak pazarınızı netleştirin.
Süt hayvancılığında en büyük maliyetlerden biri “kaba yem” üretimidir. Bu konuda avantaj yaratacak bir konumumuz yoksa yatırım yapmadan önce bir kez daha düşünün.
Başta yem üretim tesisleri olmak üzere, çevredeki “teknik hiz­met arzını”, yatırım fizibilitesi hazırlarken mutlaka göz önünde bulundurun.
· Genetiği önemli ölçüde değişmiş olan kültür ırkı süt hayvanlarının hijyene uygun yetiştirilmesi, sağlıklarının korunması çok önemli bir konu olduğunda, mutlaka, gerekli bilgi ve donanımı sahip olun.
Kaynak: Kobifinans Web Sitesi, Ziyaret Tarihi: 29/03/2010.


2010-05-04