Başlangıç » Nedir » Civanperçemi

Civanperçemi

Posted by: Ne Nedir 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

Civanperçemi Alternatif Tıp
Latince adı : Achillie millefolium
İngilizce : Yarrow veya Milfoil
Almanca : Schafgarbe
Özellikleri : Hepatit-B `79; bayanların sancılı ve depresif geçen regl dönemleri
Civanperçemi bitkisinin halk arasında yöreden yöreye değişen birden fazla bilinen isimleri vardır. En çok kullanılanları; Kandil çiçeği, Akbaşlı, Binbir yaprak otu, Barsama otu.
Güneşin bol olduğu bölgelerde ve azotca zengin topraklarda yetişenleri en uygun olanlarıdır. Nemli toprak bu bitki için uygun değildir. Günümüzde bilinen ikiyüzün üzerinde türü vardır. Bu türlerden bazıları,
Achillea ageratum
Achillea atrata
Achillea filipendulina
Achillea lanulosa
Achillea tomentosa
Achillea taygetea
Achillea sibirica
Achillea pannonica
Achillea roseoalba)
Achillea nobilis
Achillea pannonica
Achillea pratensis
Achillea setacea
Achillea wilhelmsii
Achillea biebersteinii
Achillea crithmifolia
dir.
Regli (adet) dönemlerini ağrılı ve depresif geçiren bayanların kolaylıkla uygulaya-bilecekleri bir kürdür. Civanperçemi, yüzün üzerinde biyolojik aktif madde içermektedir. Bunlardan en önemlileri achilleine, apigenin, azulen, camphor, coumarin, inulin, menthol, quercetin, rutin ve salisilik asittir. Achilleine maddesi kanamayı durdurucu (hemostatic) özelliğe sahiptir. Azulenmaddesi ise antibiyotik özellik gösteren bir maddedir.
Değerli okuyucu, bitkilerdeki bazı etkin maddeler sadece ve sadece o bitkiye özgüdür. Yani, o bitkiye özel maddeler içerir ve doğada sadece o bitkide bulunur. Aşağıdaki belirtmiş olduğum iki etkin madde civanperçemine özgüdür ve doğada birtek onda bulunur.
Achillin
Achilleine
Her iki madde de bayanların adet dönemlerinde ağrıların alınmasında etkin rol oynayan maddelerdir.  
Bayanların regl dönemleri ile ilgili vurgulamak istediğim önemli nokta şudur, genel bir kural olmasa da, regl döneminde ani kan şekeri düşüşü veya kan şekerinde gün boyu oynamalar kendisini belirgin bir şekilde gösterebilmektedir. Bu durumda olan bayanların şikayetleri daha farklıdır. Kan şekerinde ani düşüş veya fazla miktarda oynama (fluktasyon) olan bayanların adet günlerindeki şikayetleri genel olarak: “İçim çekiliyor, kendimi kaybediyorum, baygınlık geçirmek üzereyim, içim taşıyor, içim patlıyor, aşırı gerginim, hiç bir yer bana huzur vermiyor” veya “korkuyorum” şeklinde olabilir. Hatta, bazı durumlarda vücutta kasılmalarda kendini gösterebilir. Bu tür şikayetleri olan bayanların kitabın sonundaki Açıklama 8’ i okumalarını öneririm.
Civanperçeminin, sindirim sistemini uyarıcı, bağırsaklardaki gazı giderici (carminative) ve tansiyon düşürücü özellikleri de vardır. Kitabımda, Hepatit-B hastaları için sırasıyla maydanoz, civanperçemi, lavanta ve ceviz yaprağı kürlerini önerdim. Bunların içerisinde en genel olanı maydanoz kürüdür.
Karaciğer metabolizması detayda insandan insana farklılıklar gösterir. Geçmişte geçirdiği rahatsızlıklara göre veya mevcut rahatsızlıklarına göre de karaciğer metabolizması farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle civanperçemi bitkisinin küründen çok olumlu sonuçlar alan bir kimse, maydanoz veya ceviz yaprağı küründen daha az oranda olumlu sonuç alabilir. Aynı şekilde ceviz yaprağı küründen çok başarılı sonuçlar alan bir kimse, maydanoz kürü uygulamasından daha az oranda istifade edebilir. Kişi, önce maydanoz kürü ile başlamalı eğer istenilen düzeyde karaciğer parametrelerinde (Hepatit B hastalarının zaman zaman karaciğer fonksiyonlarının nasıl çalıştığını gösteren analizlerinde) düzelme görülmüyor ise, bu taktirde lavanta, civanperçemi veya ceviz yaprağı kürlerinin uygulamasına destekleyici olarak geçebilir.
Değerli okuyucu tüm bu önerilerin bir yardımcı ve destekleyici olduğunu unutmayınız ve hekime gitmeden kendi kendinizi tedaviye kalkışmayınız.
Miyomu olan bayanlar dikkat: Bazı kadınlarda miyoma veya miyomun büyüklüğüne bağlı olarak adet kanamaları daha fazla olabilmektedir. Hatta ara kanamalar da yaşayabilmektedirler. Miyomu olan bayanların civanperçemi kürünü  uygulamamalarını öneririm. Çünkü, civanperçemi miyoma bağlı kanamaları arttırmaktadır. Enteresandır ki, Achillin ve Achilleine maddeleri kanamayı durdurucu özelliği olan etkin maddelerdir. Bu özellikleri saf olarak (ilaç) alındıklarında geçerlidir. Civanperçeminin çayının içeriğinde bulunmaları durumunda bu etkilerini gösterememektedirler. Şüphesizki, bunun en önemli nedeni civanperçeminin içeriğinde bulunan diğer etkin maddeler, bu etkin maddelerin kanamayı durdurucu özelliğini ortadan kaldırmaktadır.
Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU’nun Web Sitesindeki “Kürler ve Hastalıklar” bölümünden derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/06/2010).


2010-07-12