Başlangıç » Nedir » Cr3C2 – NiCr kaplama tozu

Cr3C2 – NiCr kaplama tozu

Posted by: Ne Nedir 12 Ağustos 2011 Yorum Yaz

Cr3C2 – NiCr kaplama tozu Malzeme Metalürji
Krom karbür esaslı malzemeler genellikle kayma, kazımalı aşınma (fretting), abrazyon ve erozyon gibi durumları içeren yüksek sıcaklık aşınma uygulamalarına yönelik sert kaplama oluşturmak için kullanılırlar. Ancak yaygın olarak aşınma ve korozyonu minimize etmek için uygulanır. Cr3C2-NiCr (Krom karbür-nikel krom), oda sıcaklıklarından 850 °C’ye kadar düşük sürtünme katsayısı ve abrazyon aşınmasına karşı yüksek dirence sahiptir. Temelde karbür, seramik fazdan dolayı aşınmaya dirençli iken NiCr matriks ile de korozyon direnci sağlar.
Cr3C2-NiCr kaplamalar nükleer reaktörler ve uçak sanayi başta olmak üzere abrazyon ve kazımalı (fretting) aşınmada, maksimum 850 °C’ye kadar partikül erozyonuna ve 1000 °C’nin üzerindeki sıcaklıklara kadar oksidasyon ve kimyasal etkilere karşı direncin istendiği uygulamalarda kullanılır.
Kaynak: Abdullah Demir’in “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” (Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2009) konulu doktora tezinden yararlanılmıştır.2011-08-12