Başlangıç » Nedir » Diğer Önemli Trafik Kuralları

Diğer Önemli Trafik Kuralları

Posted by: Abdullah DEMİR 22 Mart 2010 Yorum Yaz

Diğer Önemli Trafik Kuralları Trafik
 Trafik akışını engellememek ve kolaylaştırmak trafik ortamını paylaşanlar için ortak zorunluluktur. Sürücü, yaya ve yolcular trafik güvenliğini artırmak için gerekli tedbirleri almalı, trafik kurallarına uymalıdır.
  Otomobillerde sürücü ve yolcular; minibüslerde sürücü ve ön koltukta bulunan yolcu emniyet kemeri takmak zorundadır.
  Ön koltuklarda 10 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır.
  Motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı takması zorunludur.
  Sürücüler demiryolu geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı ve gerekiyorsa durmalıdır.
  Trafik işaretleri ve trafik işaret levhalarının manasına uygun hareket edilmelidir. Trafik ortamında geçiş üstünlüğü olan araçların duyulur ve görülür işaretlerini alan tüm sürücüler bu araçlara yol vermek zorundadır. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar bu haklarını ancak görev halindeyken kullanabilirler.
  Sürücüler diğer sürücü ve yayaların görüşüne engel olacak, rahatsızlık verecek nitelikte ışık kaynaklarını kullanmamalıdır.
  Sürücülerin kara yollarında kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde araç kullanmaları yasaktır. Diğer sürücü ve yayaları korkutmak, şaşırtmak kaza sebebi olabilir.
  Alkollü iken trafiğe çıkmak yasaktır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2  (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-03-22