Başlangıç » Nedir » DIN 1076 ve yapı kontrolü ve denetiminin yapılması

DIN 1076 ve yapı kontrolü ve denetiminin yapılması

Posted by: Ne Nedir 8 Haziran 2010 Yorum Yaz

DIN 1076 ve yapı kontrolü ve denetiminin yapılması Otopark
Yapının sağlamlığı, ekonomik olması ve uzun süre dayanması için eksikliklerin erken teşhis edilmesi önemlidir. Kontrolleri ve denetimi ayrı bir Normda tespit edilen köprü yapıları hariç (DIN 1076) inşaat yapıları genelde çok eksik ve yetersiz şekilde denetlenirler. Deneyimler bu durumun otoparklar için de geçerli olduğunu göstermiştir.
Otoparklar köprü yapılarına benzer yapı parçaları ve talepler gerektirmektedir ve bu nedenle DIN 1076’ya uygun bir yapı kontrolü ve denetiminin yapılmasında fayda vardır. Kontrole temel teşkil edecek bir inşaat kayıt defteri bulunmaktadır ve bu defterde yapının verileri ile ilgili tüm bilgiler yer almaktadır. Yapı denetimi üç ayda bir gerçekleştirilen gözetim ve yılda bir defa yapılan kontrolden ibarettir. Bu gözetim ve kontrollerde kontrol listeleri yardımcı olarak kullanılabilir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.2010-06-08