Başlangıç » Nedir » Doğum kontrol hapı ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

Doğum kontrol hapı ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

Posted by: Ne Nedir 29 Aralık 2010 Yorum Yaz

Doğum kontrol hapı ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir? Tıp
Doğum kontrol hapları kısır bırakır: Yanlış
Doğum kontrol hapları bırakıldıktan sonra gebe kalma oranı, kullanmayanlarla aynıdır. Doğum kontrol hapı kullanmış olmak gebe kalma şansını azaltmaz. Hap bırakıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir.
Doğum kontrol hapları kanser yapar: Yanlış
Doğum kontrol hapları kanser riskini arttırmaz. Aksine uzun süre hap kullananlarda rahim içi ve yumurtalık kanseri riski azalır. Riskteki azalma kullanım süresi uzadıkça belirginleşir.
Doğum kontrol hapları tüylenme yapar: Yanlış
Eski jenerasyon doğum kontrol haplarının tüylenme yaptığı doğrudur. Ancak günümüzde kullanılan doğum kontrol haplarının tümü tüylenme yapmadığı gibi, tüylenme ve ciltteki sivilcelerin tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardır. Bu etkinin görülebilmesi için hapların 5-6 ay kullanılmaları gerekir.
Doğum kontrol hapları genç kızlarda kullanılmaz: Yanlış
Doğum kontrol hapları memede fibrokist ve kistlere neden olur: Yanlış
Doğum kontrol haplarının kullanımı, meme hastalıklarını azaltır. Doğum kontrol hapı kullanımı ile meme kanseri riski arasında bir ilişki yoktur.
Gerek ağrılı adet görmenin tedavisi için, gerekse korunma amacıyla doğum kontrol hapları ergenlik döneminde de rahatlıkla kullanılabilir.
Kaynak: AA muhabirine açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru’nun haber7.com’a alıntılanan “Doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışlar” yazısından derlenmiştir (Ziyaret tarihi: 24/12/2010).


2010-12-29