Başlangıç » Nedir » Doping Kontrol İstasyonu'nda neler olur?

Doping Kontrol İstasyonu'nda neler olur?

Posted by: Mihriban Taştekin 14 Mart 2010 Yorum Yaz

Doping Kontrol İstasyonu'nda neler olur? Egzersiz
Doping Kontrol İstasyonu'nda idrar numunesi alınacak sporcuların seçimi ilgili federasyonların kurallarına göre yapıldıktan sonra idrar alımı yapılır. Bu işlemin basamakları şunlardır:
Kayıt: Görevli, sporcuya adını sorar, kimliğini kontrol eder ve son 10 gün içerisinde kullandığı ilaçları, özel besin ve bitkisel ürünleri ilgili forma kaydeder. Sporcunun, aldığı tüm ilaçları bildirmesi, kendisi için yararlıdır. Burada bildirilecek ilaçlar, ceza durumunda hafifletici nedenler olabilir.
Toplama Kaplarının Seçimi: İdrar numunesi vermeye hazır olduğunda, sporcudan doping numunesi alım istasyonunda bulunan toplama kaplarından bir tanesini seçmesi istenir.
İdrar Numunesinin Verilmesi: Sporcudan, bir görevlinin yakın gözetiminde seçilen kap içerisine en az 100 ml olmak üzere idrar vermesi istenir. Bu sırada sporcunun diz altından göğüs üstüne kadar soyunması gerekir.
Saklama Kaplarının Seçimi: Sporcudan, verilen idrar numunesini koymak için 2 tane saklama kabını seçmesi istenir.
İdrar Numunelerinin Bölünmesi: İdrar numunesi, seçilen “A” ve “B” şişelerine sporcu tarafından paylaştırıldıktan sonra şişelerin ağızları görevli tarafından kapatılıp özel bir şekilde mühürlenir. Eğer numune miktarı az ise “A” şişesine en az 50 ml. Olacak şekilde idrar konulmalıdır.
pH ve Yoğunluk Kontrolü: İdrar toplama kabında kalan idrarın pH değeri (asitlik derecesi) ve yoğunluğu, görevli tarafından kontrol edilip, sonuçlar kaydedilir.
Kod Numarasının Yazılması: Görevli, numunelere ait kod numaralarını 2 ayrı etiket üzerine yazar ve etiketleri ait olduğu şişe ve kaplar üzerine yapıştırır. Kod numaraları daha sonra ilgili formlara da işlenir.
İdrar Numunelerinin Ambalajlanması: Görevli, idrar numunelerini taşıyan “A” ve “B” şişelerinin ağızlarını özel olarak kapatıp, şişeleri ait oldukları kaplar içine ayrı ayrı yerleştirir. Özel bir kilit ile kilitlendikten sonra kilit numaraları ilgili formlara işlenir.
İmza Atma: Sporcudan, bütün işlemler tamamlandıktan sonra doping numunesi alım işlemlerinin kurallara uygun olarak yapıldığını belirtmek için doping kontrol formunun ilgili yerini imzalaması istenir.
Sporcuya Ait Kopyanın Alınması: İmzalanan doping kontrol formunun bir kopyası sporcuya verilir. Bu kopya, sporcu tarafından saklanmalıdır. İşlemleri tamamlanan sporcu istasyonu terk eder.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.2010-03-14