Başlangıç » Nedir » Dövize Endeksli Kredilerde Anapara Kur Farkından Kaynaklanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ne demektir?

Dövize Endeksli Kredilerde Anapara Kur Farkından Kaynaklanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ne demektir?

Posted by: Ne Nedir 10 Kasım 2010 Yorum Yaz

Dövize Endeksli Kredilerde Anapara Kur Farkından Kaynaklanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ne demektir? Bankacılık
Dövize Endeksli Kredilere ilişkin banka muhasebe kayıtlarının TL. üzerinden tutulması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle müşterilere döviz cinsi üzerinden kullandırılan ve tahsilatı da kullandırılan döviz cinsi üzerinden gerçekleştirilen dövize endeksli kredilerde, her kredi geri ödemesi sırasında uygulanan kur ile kredi kullandırımı sırasında uygulanan kur arasındaki farktan kaynaklanan tutarlara ilgili mevzuatlarla belirlenen oranlarda KKDF ve BSMV uygulanmaktadır. Müşterilerden tahsil edilen KKDF ve BSMV tutarları belirli periyotlarla direkt olarak ilgili kurumlara devredilmektedir.
Kaynak: Kuveyt Türk Web Sitesi’nde yayımlanan “Sıkça Sorulan Sorular”dan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 10/11/2010).2010-11-10