27 Mart 2010

Dünyada açlık durumu nedir?

Beslenme
Beslenme

Dünya nüfusu son 50 yılda 3 milyardan 6 milyara çıktı, 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağı öngörülmektedir. Nüfus hızla artmakta, bununla koşut yapılaşma artmakta, tarım alanları daralmaktadır. Ancak nüfus artışı nedeniyle bizleri bekleyen tek tehlike açlık değildir, temiz su ve yer altı enerji kaynakları da hızla tükenmektedir. Bugün dünyada 854 milyon kişi açlık çekmektedir, her dört çocuktan biri açtır, bu çocukların 146 milyonu gelişmekte olan ülkelerde yaşmaktadır. Her yıl 5 milyondan fazla çocuk yetersiz beslenme sonucu ölmektedir (5, 6). Dünya Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan açlık haritasında açlığın daha çok güney yarım kürede, başta sahra altı Afrika ülkelerinde görüldüğü gösterilmektedir. Yine FAO tarafından yayınlanan günlük enerji alımı haritalarında açlık haritalarının tam tersi bir durum göze çarpmakta, en çok enerji alımı ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Dünya Tarım Örgütü 2006 yılında kişi başı ortalama 2790 kCal alındığını hesaplamaktadır.

FAOSTAT’a göre 2004’te dünyada 2,3 milyar ton tahıl üretildi. Dünyanın nüfusunun 7 milyar olduğu düşünüldüğünde kişi başına günlük 888 g tahıl düşmektedir. Bu günde yaklaşık olarak 2,5 adet ekmeğe denk gelmektedir. Benzer bir hesaplama et için yapıldığında günlük kişi başı et ve et ürünleri üretimi 102 g olarak hesaplanmaktadır. Diğer protein kaynakları düşünüldüğünde günlük 100 g kırmızı et alımı yeterli sayılmaktadır. Ancak et ve et ürünleri tüketimi ülkelere göre incelendiğinde eşitsizlikler belirginleşmektedir.

Kaynak:Reci Meseri (Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı AD), “Beslenme ve Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) [Genetically Modified Foods and Nutrition]”, Derleme/Review Article TAF Prev Med Bull 2008; 7(5):455-460, 2008

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...