Başlangıç » Nedir » Duran araçların önünden, arkasından ve arasından geçmenin tehlikeleri

Duran araçların önünden, arkasından ve arasından geçmenin tehlikeleri

Posted by: Abdullah DEMİR 22 Mart 2010 Yorum Yaz

Duran araçların önünden, arkasından ve arasından geçmenin tehlikeleri Trafik
Seyir halindeki araçların hızı ve yol kenarında duran araçların yayanın görünmesini engellemesi nedeniyle duran araçların önünden ve arkasından karşıya geçiş çok tehlikelidir. Yayaların belirli bir hızla gelen araçları görebilmesi için çevresinde bir engel (araç, ağaç, dönemeç, diğer insanlar gibi) olmadan kara yolunun yeterli bir uzunluğunu görebilmesi gerekir. Ancak geçişleri için yeterli uzaklıkta araç olmadığını görebiliyorlarsa karşıya güvenle geçebilirler.
Trafik güvenliğinin sağlanmasında; insanların kara yolunu kullandıklarının bilincinde olmaları, sürücü, yaya veya yolcu olarak bulundukları durumun sorumluluğunu hatırlamaları ve kara yolunu araçlı ya da araçsız olarak kullanmakta olan diğer insanları ve araçları fark etmeye, onlar tarafından fark edilmeye dikkat etmeleri katkı sağlayacaktır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-03-22