16 Mayıs 2010

Düşen bir cismin kinetik enerjisine ne olur?

Fizik
Fizik

Enerji iş yapabilme yeteneğidir. Mekanikte iki tür enerji vardır. Bunlar kinetik ve potansiyel enerjilerdir. Enerji bir şekilden diğerine dönüştürülebilir. Potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşebilir. Bir barajdan aşağı inen suyun potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür. Düşen suyun kinetik enerjisi vardır. Bir su çarkının kanatlarına düşen su, çarkları döndürebilir. Düşen su bir iş yapmış olur. Bunun bir kısmı yere çakılınca büyük bir sese dönüşür. Diğer kısmı ise ısıya dönüşür.

Yerden beş metre yüksekliğe bir topu çıkaralım. Yerçekimi kuvvetini yenmek için bir iş yapılmalıdır. Top yükselirken yere göre potansiyel enerjisi bir artış gösterir. Ne kadar çok yükseltilirse, potansiyel enerjisi o derece büyük olur. Topun 10 m yükseklikteki potansiyel enerjisi, 5 m yükseklikteki potansiyel enerjisinden daha fazladır. Şimdi bu topu serbest bırakalım. Top aniden yere düşer ve çarpar. Topun yükseklik kaybetmesiyle sahip olduğu potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşür ve hızı artar. Yere çarptığı anda tüm potansiyel enerjisi, kinetik enerjiye dönüşmüş olur.

Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 – 492 – 348 – 5, 1996.

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...