Başlangıç » Nedir » Egzersize Nasıl Başlamalı?

Egzersize Nasıl Başlamalı?

Posted by: Abdullah DEMİR 24 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Egzersize Nasıl Başlamalı? Spor
Yoğun bir programa katılmadan önce, bir doktora görünmekte her zaman fayda vardır. Sonra, aşağıdaki sorulara kendi kendinize sorup, yanıt vermelisiniz.
Düzenli bir aktiviteye katılmak ve devam ettirmek için yeterli motivasyonum var mı? Yoksa bir aktiviteye kaydolup, denemek ve oradaki grup arkadaşlarının desteğini mi almalıyım?
Aktiviteyi yalnız mı yoksa bir gruba dahil olarak mı yapmalıyım?
Günlük programımda aktivite için en uygun zaman nedir?
Ne aktiviteleri yapabilirim? Aerobik mi? Yüzme mi? Ağırlık çalışmak mı? Dış mekan aktiviteleri mi? Ya da diğer sporlar mı?
En iyisi, katıldığınızda eğlenebileceğiniz bir aktivite seçin. İhtiyaçlarınızı en iyi bilen kendinizsiniz. Sırf katılım olsun diye dahil olacağınız bir aktivite size faydalı olmaz. Eğer, eğlenebileceğinize inandığınız bir aktivite bulabilirseniz, bu hem düzenli katılmanızı teşvik eder, hem de yaşamınızın renkli bir parçası olur.
Hedeflerinizi belirlemede gerçekçi olmalısınız. En iyi yöntem, yavaş başlayarak, sakatlıklara meydan vermeden, ağrı sızı duymadan, hayat boyu yapabileceğiniz bir tempo hedeflemelisiniz. Aktivitelere katılımın olumlu sonuçlarını, zaman içinde göreceksiniz.
Kaynak: Sabri Kaya, Spor Mu? Egzersiz Mi? Niçin?2010-08-24