Başlangıç » Nedir » Elektrik devrelerinin emniyeti

Elektrik devrelerinin emniyeti

Posted by: Ne Nedir 3 Eylül 2010 Yorum Yaz

Elektrik devrelerinin emniyeti Fizik
Elektrik akımının çok amaçlı olarak kullanıldığı ev, fabrika, okul, hastane vb. yerlerde bir takım elektrik arızaları meydana gelebilir. Bu tür yerlerde kurulan elektrik devrelerinin verimli çalışması için sık sık kontrol edilmesi gerekir. Önlem alınmazsa meydana gelecek bir kaza devreden akım alan devre elemanlarının bozulmasına ve hatta yanmasına sebep olur.
Elektrik devrelerinde kullanılan iletken tel, üzerinden akım geçince ısınır ve etrafa ısı enerjisi yayar. Bu enerji tellerin dış kısmındaki yalıtkan olan plastik kısmın erimesine ve tellerin iletken kısımlarının birbirine değmesine sebep olur.
Bir elektrik devresinde potansiyelleri farklı iki nokta iletken telle birleştirilirse meydana gelen devreye kısa devre denir.
Kısa devre oluşması durumunda devredeki akım şiddeti artar. Elektrikle çalışan bir aracın giriş ve çıkışını sağlayan teller birbirine dokunursa kısa devre oluşur ve araç devre dışı kalır.
Elektrik devrelerinin emniyetini sağlamak ve insanların sağlığını korumak için çeşitli önlemler almak gerekir. Bu önlemleri; sigorta, topraklama ve elektrik yalıtımı olmak üzere üç grupta incelenebilir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı Erol – Süleyman Kırmızıoğlu)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-09-03