Başlangıç » Nedir » Et ve yumurta tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Et ve yumurta tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Posted by: Tuncay Demir 5 Mart 2010 Yorum Yaz

Et ve yumurta tüketilirken nelere dikkat edilmelidir? Beslenme Gıda
Çabuk bozulabilen kırmızı et, tavuk, balık gibi besinler uzun süre saklanamadığından buzdolabında saklamak koşuluyla 1–2 gün için­de tüketilmelidir.
· Etler hemen tüketilmeyecekse birer yemeklik şeklin­de, yassı şekilde paketlenmiş olarak normal buzdo­labı buzluklarında 1 hafta, derin dondurucularda 3–4 ay süre ile dondurularak saklanabilir. Dondurulmuş besinler, çözdürüldükten sonra yeniden dondurul­mamalı, çözülmüş besinler bekletilmeden pişirilme­lidir.
Çözülme işi, oda sıcaklığında, soba/radyatör üzerinde ve altında, hafif ateşte veya güneşli yerlerde yapılmamalı, buzdolabının alt raf­larında bekletilerek yapılmalıdır.
Etler pişirilirken haşlama, fırında veya ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalı, kavurma, kızartma, gibi işlemlerden kaçınıl­malıdır.
Mangalda veya barbeküde et pişirirken et ile ateş arasındaki mesa­fenin en az 10-15 cm olmasına dikkat edilmelidir.
Kırık, çatlak ve kirli yumurtalar satın alınmamalıdır.
Yumurta buzdolabında saklanmalı, kullanmadan önce mutlaka yı­kanmalı ve kurulanmalıdır.
Hastalık etkeni olabildiği gibi bazı vitaminlerin kullanımı­nı da engellediğinden çiğ yumurta tüketilmemelidir.
Yumurta en fazla 8–10 dakika süreyle haşlanmalıdır. Daha uzun süre haşlanmış yumurtanın sarısı etrafında olu­şan yeşil renk, besin değerinin azaldığının göstergesidir.
Kaynak: Dr. Dyt. Meltem Soylu, Sağlık Memuru Engin Alacahan, Uzm. Gıda Müh. Cengiz Kesici, “Gıda, Su ve Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular (II)”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şubat – 2008.
 2010-03-05