Başlangıç » Nedir » Etkileşimli video nedir?

Etkileşimli video nedir?

Posted by: UBilişim 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Etkileşimli video nedir? Bilişim
Etkileşimli video bilgisayar tabanıyla görüntü ve ses faktörlerini kullandığı için çoklu ortamın bir başka parçasıdır. Etkileşimli video insan ve bilgisayar arasındaki etkileşimin video görüntüleri ya da video yayını ile yapılması olarak tanımlanabilir. Bu tanımın iki önemli yönü vardır. Birincisi, her etkileşimli video sisteminde bilgi­sayarın olmasıdır. Bütün etkileşimli sistemler mikro işlemci donanımı ve yazılımı etrafında kurulurlar. İkincisi ise, etkileşimli video genel olarak video teknolojisi ola­rak kabul edilmeyen birçok teknolojiyi de kullanmaktadır. Bu teknolojilerin arasın­da telefon başta gelmektedir. Halbuki telefon kabloları etkileşim amaçlı olarak sı­nırlı video yayınlarında kullanılabilmektedir. Etkileşimli video fikrinin arkasında yatan önemli unsur müşteri pazarlarına ulaşmak için izleyiciye en elverişli ve çekici gelen teknolojinin kullanılmasıdır. Bunlar ise televizyon ve telefondur.
Etkileşimli video programlarının ve hizmetlerinin ana hedefi tüketici pazarlarıdır. Etkileşimli video endüstrisi, tüm evlerde bulunan televizyon ve tele­fon teknolojisini kullanarak tele pazarlamadan bilgi erişimine kadar daha karmaşık olan etkileşimli hizmetlere müşteriyi çekmektir.
Kaynak: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN, Prof. Dr. Şefik YAŞAR, Yrd. Doç. Dr. C.Hakan KAĞNICIOĞLU, Doç. Dr. Ferhan ODABAŞI, Yrd. Doç. Dr. Ayşen Gürcan NAMLU, Öğr. Grv. M. Emin MUTLU, Hüryaşa ASLAN, İsmail KAYMAK; Editör: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN; “Bilgisayar”, Bölüm: Bilişim Teknolojisi (Yazar Yrd. Doç. Dr. C. Hakan KAĞNICIOĞLU); T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI NO: 1059, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINLARI NO: 582, 1998.


2010-03-17