Başlangıç » Nedir » Evlilikte önemli olan nedir? İnsanlar neden evlenir?

Evlilikte önemli olan nedir? İnsanlar neden evlenir?

Posted by: Ne Nedir 22 Kasım 2010 Yorum Yaz

Evlilikte önemli olan nedir? İnsanlar neden evlenir? Toplum

İnsanlar esas olarak bir aile kurmak ve anne-babalarından gördükleri yaşam biçimini hayata geçirmek üzere evlenirler. Evlilik ya da aşk ilişkisi üç önemli ayak üzerine kuruludur: 

·Sevgi, şefkat, bakılma
·Beğenilme, onaylanma, hayranlık
·Arzulanma.
Bu üç özellik birbiriyle etkileşim içindedir ve doyumlu evliliklerde uygun bir denge hali içerir. Bu üç unsurdan sadece biri ya da ikisi söz konusu ise çiftlerin bir arada olmalarını sağlayan bağ olabilir ama tam olarak mutluluk ve doyum veren bir birliktelikten söz edemeyiz. İnsanlar yetişme dönemleri boyunca bir ilişkiyle ilgili iki hususta kanaat oluştururlar. Biri ilişkinin biçimi hakkında. Yani ilişkideki rol dağılımları, karşı taraftan kendisine nasıl davranmasını istedikleri, ikincisi de yaşama tarzları hakkında. Nerede oturacaklar, kimlerle arkadaşlık edecekler, nasıl bir sosyal konumları olacak gibi. Cinsel mutluluk, bu konularla ilgili olmakla birlikte, kendi başına da çiftin ilişkisi ve mutluluğu üzerinde etkisi olan önemli bir öğedir.
Bunların yanında insanların son derece kişisel olan bir yanları da cinsel hayatlarıdır. Ne sıklıkta birlikte olmak isteyecekleri, nasıl sevişmek istedikleri, ne yapmak ya da yapmamak istedikleri ve kendilerine nelerin yapılıp yapılmamasını istedikleriyle ilgili olarak.
Kaynak: İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan Şahin'in 05/07/2007 tarihinde Radikal.com.tr’de Hatice Yaşar editörlüğünde yayımlanan “Mutlu evliliğin sırları (5)” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 21/11/2010).2010-11-22