27 Mart 2010

GDO ne sağlayabilir?

Beslenme
Beslenme

Gen teknolojisiyle suya, kuraklığa, soğuğa daha dayanıklı; daha verimli, zararlılara karşı daha dirençli, renk, tat ve koku açısından İstenilen özelliklerde vitamin-minerallerden zenginleştirilmiş ürün elde etmek olanaklıdır. Ancak şu anda iki temel özellik üzerinde durulmaktadır. İlk özellik olan böceğe karşı dirençlilik, bitkinin tarlada üretimi sırasında böceklerden korunmasını sağlar. Bu konuda en bilinen uygulama Bt-mısırdır. Bt’den toksin üreten proteini kodlayan gen paketi alınarak mısıra eklenir.

Antibiyotik uygulaması ile geni almış olan mısırlar ayrılır. GDO’lu mısır ekilir ve mısır toksin üreterek üzerinde zararlıların yaşamasını engeller. Diğeri ise yabani otlar için uygulanan herbisitlere karşı dirençliliktir. Bu direnç genini almış olan bitki, tarladaki yabani otların yok edilmesi için kullanılan herbisitlerden zarar görmez ve böylece verim artmış olur. Bitkilere kazandırılmak istenen diğer özelliklerle ilgili gen çalışmaları sürmektedir.

Kaynak:Reci Meseri (Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı AD), “Beslenme ve Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) [Genetically Modified Foods and Nutrition]”, Derleme/Review Article TAF Prev Med Bull 2008; 7(5):455-460, 2008

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...