Başlangıç » Nedir » GDO’lar frankeştayn gıdalar mıdır?

GDO’lar frankeştayn gıdalar mıdır?

Posted by: Tuncay Demir 24 Mart 2010 Yorum Yaz

GDO’lar frankeştayn gıdalar mıdır? Beslenme Gıda
1990’ların başından beri GDO’lar ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. GDO’ları eleştiren tüketici ve sağlık savunma grupları, gıda savunma grupları, gıda üreticileri, ahçılar, Avrupa’daki tahıl ithalatçıları, organik tarımcılar, halkla ilgilenme grupları, bazı kaygılı bilim insanları, çevreciler, politikacılar, ticaret korumacıları, etikçiler, insan hakları grupları, hayvan hakları grupları ve dini hak ve özgürlük grupları, özellikle insan gıdası olarak tüketilecek ürünler genetik mühendisliği tekniklerinin uygulanmasının istenmeyen neticelerinin olabileceğine inanmaktadırlar.
Bu grupların bazıları, bitki ve hayvanlardaki genetik mühendisliğinin her şekline tamamen karşıdırlar ve GDO’ların yasaklanması konusunda ısrar ederler. Eleştiriciler için güvenlik, etik, dini ve çevreci kaygılar GDO’ların getireceği çeşitli faydalardan daha ağır gelmektedir. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki muhalifler GDO’ların dünya tarımını, sağlığını ve ekolojisini tehdit edeceğini düşündüklerinden bu gıdaları “frankeştayn gıdalar” olarak nitelendirmektedirler. Örneğin İngiltere’de gıda güvenlik kanunlarındaki halk güvenini aşındıran Salmonella salgını ve deli dana hastalığından dolayı GDO’lara karşı önemli bir direniş vardır. GDO karşıtlarına göre genetiği değiştirilmiş organizmaların potansiyel riskleri aşağıda tartışılmıştır:
· Besin Kalitesindeki Değişiklik ve Gıda Güvenliği
Allerjik Reaksiyonlar ve Toksik Etkiler
Gen Patentleme ve Terminatör Teknolojisinin Etkisi
GD Gıdaların Etiketlenmesi İle İlgili Kaygılar
Çevresel Kaygılar
Biyolojik ve Genetik Çeşitliliğin Tehdidi
Çeşitli Grupların Kaygıları ve Dini, Kültürel ve Etik Kaygılar
Bilinmeyen Korkular
Kaynak: Venhar Çelik, Dilek Turgut-Balık, “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)”, Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 23 (1-2) 13 – 23, (2007).2010-03-24