Başlangıç » Nedir » Google arama motoru “Genç beyinler için beyaz ekmek” midir?

Google arama motoru “Genç beyinler için beyaz ekmek” midir?

Posted by: UBilişim 11 Mart 2011 Yorum Yaz

Google arama motoru “Genç beyinler için beyaz ekmek” midir? Bilişim
Bu tepkilerden en şiddetlisi Google arama motorunu “Genç beyinler için beyaz ekmek” diye niteleyen Bristol Üniversitesi profesörü Tara Brabazon’dan gelmekte. Profesör Tara, üniversitede öğrencilerin araştırma ödevlerinde Google arama motoru kullanmalarının yasaklanmasını istiyor.
Bildiğimiz gibi beyaz ekmek besleyici değeri olmayan, posa, vitamin ve minerallerden yoksun bir besin türü olarak sağlıklı beslenme açısından pek yararlı görülmemektedir.
Brabazon bu benzetmeyi Google kullanımıyla gençlerin özellikle eleştirel düşünce, tartışma, sorgulama yeteneklerini geliştirme yerine kendilerine gelen sonucu gerçeklik olarak peşinen kabullenme alışkanlığı oluşturduğu gerekçesiyle yapmakta.
Şu sözler kendisine ait: “Google beyaz ekmeğin mideyi doldurduğu gibi beyni dolduruyor fakat gerçekte besleyici bilgiyi içermiyor. Zor sorulara kolay cevaplar getiriyor. Öğrenciler bilginin ciddi, derinlikli ve güvenilir bir kaynaktan mı yoksa sığ bilgiler mi olduğunu ayırt edemiyor”.
Kaynak: Prof. B.Gültekin Çetiner’in Haber7.Com’da yayımlanan “Google: Genç beyinler için beyaz ekmek” yazısından derlenmiştir (Erişim Tarihi: 11 Mart 2011).


2011-03-11