Başlangıç » Nedir » Hamelink’e göre uluslararası iletişimde tutundurma ve reklam

Hamelink’e göre uluslararası iletişimde tutundurma ve reklam

Posted by: Ne Nedir 22 Mart 2010 Yorum Yaz

Hamelink’e göre uluslararası iletişimde tutundurma ve reklam Reklam
· Uluslararası haber akışı; daha çok yazılı basında Associated Press, Reuter, Agence France Press gibi belli başlı aktörler tarafından sağlanmaktadır.
Eğlence ve eğitim materyallerinin akışı; müzik, film, kitap ve televizyon programları gibi materyaller üzerinden Bertelsmann, Walt Disney, News Corp., Time-Warner… gibi büyük medya şirketleri tarafından yapılmaktadır.
· Tutundurma ve reklam mesajlarının akışı; Uluslararası gazeteler, dergiler, elektronik yayınlar tarafından WPP, Omnicom, Interpublic gibi belli başlı reklam grupları aracılığıyla tüm dünyaya reklam mesajları taşınmaktadır.
Veri akışı; özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak elektronik veri değişimi, finansal verilerin dolaşımı gibi farklı bağlamlarda gerçekleşmektedir.
Sesli mesajların akışı; telekomünikasyon hizmetlerindeki gelişmelerde en iyi biçimde görülmektedir.
Yazılı mesajların akışı; telefax, telex ve posta yolu ile hızlı bir biçimde sağlanmaktadır (92-93).
Tüm dünyaya yayılan reklam mesajları Hamelink'in de belirttiği gibi sayılı reklam gruplarının denetimindedir ve reklam/reklamcılık günümüzde, bir endüstri haline gelmiştir.
Kaynak: G. Senem Gençtürk Hızal, “Reklam Endüstrisinin Topografyası: Türkiye Örneği”, İletişim: Araştırmaları, 3(1-2): 105-131, 2005.2010-03-22