Başlangıç » Nedir » Hangi rahatsızlığa hangi bitki iyi gelir?

Hangi rahatsızlığa hangi bitki iyi gelir?

Posted by: Ne Nedir 22 Aralık 2010 Yorum Yaz

Hangi rahatsızlığa hangi bitki iyi gelir? Alternatif Tıp
Hazımsızlık, stres ve uykusuzluk: 2 damla gülyağı, 10 ml badem yağının içinde iyice karıştırılarak hazırlanan yağ ile masaj yapılır.
Baş ağrıları: 1 damla nane uçucu yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağında inceltilir. Şakaklara dairesel hareketlerle masaj yapılır.
Romatizma ağrıları: Eklem ağrılarını giderecek basit bir masaj yağı tarifi:
Malzeme: 30 ml sarı kantaron yağı, 20 ml jojoba yağı, 7 damla biberiye uçucu yağı, 3 damla kekik uçucu yağı.
Hazırlanışı: Sarı kantaron ve jojoba yağı iyice karıştırılır. İçine sırasıyla yukarıdaki yağlar damlatılır. Her yağ damlatıldıktan sonra en az 10 dakika kadar saat yönünde karıştırılır. Üstü kapatılıp 8 saat bekletilir. Süre sonunda tekrar karıştırılır ve bu karışımla masaj yapılır.
Kas tutulması: Hareketsiz çalışmak zorunda olanlarda sık rastlanılan bir durumdur. Stresten, cereyanda kalmaktan da kas tutulmalarına sık rastlanır. Bu tür durumlarda kullanılabilecek basit bir masaj yağı tarifi: Malzeme: 30 ml üzüm çekirdeği yağı, 4 damla biberiye uçucu yağı, 2 damla okaliptüs uçucu yağı.
Hazırlanışı: Üzüm çekirdeği yağı içine sırasıyla yukarıdaki yağlar damlatılır. Her yağ damlatıldıktan sonra en az 10 dakika kadar saat yönünde karıştırılır. Üstü kapatılıp 8 saat bekletilir. Süre sonunda tekrar karıştırılır ve bu karışımla masaj yapılır.
Besleyici dudak kremi: Kış mevsiminde dudak çatlaması çoğu kişinin derdidir. Kolayca yapabileceğiniz dudak kremi tarifi: Malzeme: 1 tatlı kaşığı balmumu, 1 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı, 1 tatlı kaşığı aynısefa yağı, 2 damla portakal kabuğu uçucu yağı.
Hazırlanışı: Balmumu benmari usulü eritilir. Kayısı çekirdeği ve aynısefa yağı ilave edilip iyice karıştırılır. Su banyosundan alınıp karıştırılmaya devam edilir. Donmaya yakın portakal kabuğu uçucu yağı eklenir. Merhem kabına aktarılıp donması beklenir. Bir miktar merhem alınıp dudaklara sürülür.
Kaynak: Nazım Tanrıkulu'nun Haber7.Com Web Sitesinde alıntılanan “Pratik yöntemlerle doğal ilaçlar” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 18/12/2010.

 2010-12-22