Başlangıç » Nedir » Hava akım tipinin önemi nedir?

Hava akım tipinin önemi nedir?

Posted by: Ne Nedir 3 Ekim 2010 Yorum Yaz

Hava akım tipinin önemi nedir? Havacılık
Çoğu mühendislik probleminde karşılaşılan akım türbülanslıdır. Akımın laminer veya türbülanslı olması halinde yüzey sürtünmesi ve ısı transferi çok farklı olur. Bu farklılık geniş ölçüde türbülans girdaplarının rastgele hareketleri sonucu artan karışımdan kaynaklanır. Yüzey sürtünmesi ve ısı transferi gibi akım ayrılmasının da akımın tipinden büyük ölçüde etkileneceği beklenir. Analizci veya tasarımcının ilgileneceği konular akımın laminer veya türbülanslı olmasına bağlı olabilir. Bütün bu nedenlerle verilen koşullarda bir akımın laminer mi yoksa türbülanslı mı olacağının bilinmesi önem kazanmaktadır.
Yüksek Reynolds sayısında akımların daha ziyade türbülanslı olduğunu göstermektedir. Ancak böyle kaba bir tahmin dikkatli bir tasarım için yeterli değildir. Tasarımcının laminerden türbülansa geçişi tahmin edecek daha doğru yöntemlere ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki bu pek de kolay değildir.
Kaynak: M. Adil Yükselen (İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi), “Sınır Tabaka Ders Notları”, 2007-2008 Bahar Yarıyılı2010-10-03