Başlangıç » Nedir » Hemşirelik bakım merkezleri nelerdir?

Hemşirelik bakım merkezleri nelerdir?

Posted by: Ne Nedir 23 Nisan 2010 Yorum Yaz

Hemşirelik bakım merkezleri nelerdir? Tıp
Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça yaygın olan hemşirelik bakım merkezleri, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri içinde çok büyük bir yere sahiptir. Hemşirelik bakım merkezleri, yaşlılara yönelik uzun dönemli hizmet veren kurumlar olarak görülmekle birlikte, kısa dönemli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini sağlamaktadırlar. Türkiye’de yaygın olmamakla birlikte, Hemşirelik bakım merkezlerinin, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun dönemli tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri sunumunda önemli bir payı bulunmaktadır.
Hemşirelik bakım merkezi, oldukça geniş bir kavramdır; yatak sayıları 3 ile 1200 arasında değişmektedir.
Hemşirelik bakım merkezleri, bağımsız bir kurum olarak çalışabildikleri gibi, bir hastanenin bölümü veya bir emeklilik merkezine bağlı bir kurum da olabilmektedir. Hemşirelik bakım merkezleri, ağırlıklı olarak yaşlı kişilere sağlık ve kişisel bakım hizmetleri vermektedir. Hemşirelik bakım merkezlerinden yararlanan kişiler, hasta olarak değil, konuk olarak kabul edilmektedir.
Konukların %82’lik bölümü, bir veya birkaç konuda işlevsel bağımlılığı olan, yani günlük yaşam etkinliklerini gerçekleştirmede, diğer kişilerin yardımına gereksinim duyan bireylerdir. Hemşirelik bakım merkezlerinde verilen hizmetler oldukça çeşitlilik göstermektedir. Hizmet kapsamı içinde, günlük yaşam etkinliklerinde bireylere yardımcı olmaktan, bilinç kaybı ve zihinsel özürlü kişilerin gözetimine ve gelişmiş teknoloji gerektiren solunum ve yapay beslenmeye kadar değişik hizmetler bulunmaktadır.
Kaynak: Tıbbi Terminoloji (Tedavi Hizmetleri), MEGEP (Mesleki Eğitim Ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi), ANKARA, 2008.2010-04-23