Başlangıç » Nedir » Hepatit B için tarama testi yaptırmak şart mıdır? Ya da tarama testi yaptırmadan aşı yaptırılmasının bir zararı var mıdır?

Hepatit B için tarama testi yaptırmak şart mıdır? Ya da tarama testi yaptırmadan aşı yaptırılmasının bir zararı var mıdır?

Posted by: Ne Nedir 18 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Hepatit B için tarama testi yaptırmak şart mıdır? Ya da tarama testi yaptırmadan aşı yaptırılmasının bir zararı var mıdır? Tıp
Gelişmiş batı ülkelerinde yapılan yayınlara göre hepatit B için tarama testi yaptırmadan aşı yaptırmak daha ucuz ve sakıncasız bir yöntemdir ve bu şekilde olam ihtimali vardır. Geçirilmiş bir hepatit B enfeksiyonu olan bir kişi “tarama testi yaptırmadan aşı yaptırırsa bir zararı olur mu ?”sorusuna bilim adamlarının cevabı bir zararın olmadığıdır. Kişi farkında olmadan hepatit B yi kapmış olabilir. Tarama yapılması var olan bir hepatit B hastalığının durumu hakkında bilgi verir. Bu da kişinin ileriki tedavisi ve hepatit B ile beraber ortaya çıkabilecek kronik sorunların izlenmesi bakımından önem taşır.
Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU’nun Web Sitesindeki “Kürler ve Hastalıklar” bölümünden derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/06/2010).2010-08-18