Başlangıç » Nedir » Hesaplanabilir risk ve Sabancı Ekolü

Hesaplanabilir risk ve Sabancı Ekolü

Posted by: Ne Nedir 1 Ekim 2011 Yorum Yaz

Hesaplanabilir risk ve Sabancı Ekolü Organizasyon Yöneticilik
“Sabancı Ekolü Hesaplanabilir Risk Alır” / Hasan Güleşçi/Sabancı Holding Eski CEO’su
Sabancı’daki değerlerden ilki dürüstlük. Sabancı kanun ve yönetmelikler gereği tutması gereken tüm kayıtları tam ve doğru olarak tutar. Kaliteyi, üreticinin tüketiciye olan saygısının göstergesi olarak kabul eder ve ona karşı da dürüst olur.
İş Güvencesi Var
İkinci değer iş güvencesi. Yazılı bir taahhüt olmamasına rağmen, Sabancı’da çalışma hayatına giren; kendinden istenen görevleri yerine getirdiği; yüz kızartıcı fiillerde bulunmadığı sürece topluluk içinde emekli oluncaya kadar çalışabileceğini bilir.
İçeriden Terfi Geleneği
İçerden terfi olanağının olması da önemli bir başka değer. Sabancı’da üst pozisyonlardaki boşluklara veya yeni kurulan şirketlerdeki üst pozisyonlara mevcut çalışanlardan atama yapma geleneği vardır. Örneğin ben Bossa kazan dairesinde bakım mühendisi olarak işe başladım ve CEO pozisyonundan emekli oldum.
Hesaplanabilir Risk Alır
Sabancı ekolü hesaplanabilir risk alır. Sabancı’yı hiç bir işinde ekonomik rasyonellik dışında görmek mümkün değildir.
İstesek de istemesek de değişeceğiz. Sabancı ekolünde yetişen yöneticiler de dünden bugüne değişiyorlar.
Yeniler Daha Profesyonel
Bizlere göre daha profesyoneller. İş-aile dengesini daha iyi kuruyorlar. Ülke ve global ekonomik gelişmeleri daha yakından ve çok bilinçli bir şekilde takip ediyorlar. Yıldız işlerin tüketiciye en yakın olan ve özellikle hizmet sektöründe olduğunu biliyorlar ve şirket stratejilerini buna göre tasarlıyorlar. Ürettiğini dünyaya satamıyorsa bir şirketin ömrünün uzun olamayacağının da farkındalar.”
Kaynak: Nilüfer Gözütok’un capital.com.tr web sitesindeki “En Güçlü Ekoller” yazısındanderlenmiştir (Derleme Tarihi: 17/06/2011).


2011-10-01