8 Ocak 2010

İbadet etmek zorunlu mudur?

İlahiyat
İlahiyat

İnsanlar kendisine yapılan en ufak iyiliğe bile teşekkür eder. Atalarımız “bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” demiştir. Oysa Allah’ın bizim üzerimizdeki nimetleri sonsuzdur. Yüce Rabbimiz “Allah’ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz” (Nahl suresi, 18. ayet) buyurmuştur. Allah’a şükretmenin en güzel yolu ibadet etmektir.

Peygamberimiz gelmiş ve gelecek tüm günahları bağışlandığı halde geceleri ayakları şişinceye kadar ibadet ederdi. Sebebi sorulduğunda “Rabb’ime şükredici bir kul olmayayım mı?” cevabını vermişti (Buhari, Teheccüd, 6). Zaten yaratılışımızın ve dünyaya gelişimizin asıl gayesi Allah’ı tanımak ve ona ibadet etmektir. Allah’ımız şöyle der: “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” (Zariyat suresi, 56. ayet). İbadetler bedenle yapılan ibadetler (namaz gibi), mal ile yapılan ibadetler (zekat gibi), hem mal hem beden ile yapılan ibadetler (hac gibi) 3 çeşittir. Bizi yaratan, nimetleriyle yaşatan, her şeyimizi borçlu olduğumuz Allah’a şükran borcumuzu ibadet ederek ödemeye çalışırız.

Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...