Başlangıç » Nedir » İklim

İklim

Posted by: Ne Nedir 11 Ağustos 2010 Yorum Yaz

İklim Coğrafya
Hava durumunun dar alanlarda kısa sürelerde değişebilen atmosfer olayları olduğunu öğrenmiştiniz. İklim ise yeryüzünün herhangi bir kesiminde uzun zaman için aynı kalan ortalama hava şartlarıdır. Örneğin, Ankara'da bir yaz gününde sabah hava açık ve sakinken, öğleden sonra sıkıcı bir sıcak etkili olabilir ve hava bulutlanabilir. İkindi vaktine doğru yağmur yağışı görülebilir. Oluşan olay bir hava durumudur. Fakat bu hava durumu yaz boyunca hakim değildir. Ankara'da yaz mevsimi genel olarak açık, az bulutlu, sıcak ve kuzeyden hafif rüzgarlı geçer. Bu iklim karakterini belirtmek için “Ankara yaz mevsiminde sıcak ve kuraktır.” ifadesi kul­lanılır. İşte bu söylediğimiz Ankara'da yazın görülen iklimdir.
İklim bilimi (klimatoloji), iklimi meydana getiren elemanların analizini yapar. Farklı iklimlerin oluşum nedenlerini ve değişimlerini inceleyerek iklimin etkisini açıklamaya çalışır. İnsanlar da bu şekilde kendi yaşamlarını planlayabilir ve yaşam mekanlarını buna göre tasarlayabilir. İklimin temel elemanları sıcaklık, nemlilik ve yağış, basınç ve rüzgarlar gibi gözlenebilen ve ölçülebilen etkilerdir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).2010-08-11