Başlangıç » Nedir » İnsan Genom Projesi’nin önemi

İnsan Genom Projesi’nin önemi

Posted by: Ne Nedir 4 Mart 2010 Yorum Yaz

İnsan Genom Projesi’nin önemi Biyoloji
Biyoloji alanında yapılan en önemli çalışmalardan biri de İnsan Genom Projesidir.
Bu projede amaç insanın gen haritasının çıkarılarak birçok hastalığın çözümüne ulaşılacağının düşünülmesidir.
Projede yapılan çalışmaların sonuçlarına göre insan genomunda protein kodlayan DNA'ların dışında diziler bulunmaktadır. Bunların insanın evrimsel gelişmesiyle ilgili, artık kullanılmayan 'hurda DNA dizileri' olduğu düşünülmektedir. Bu dizilerin ne zaman oluştukları tespit edilerek ve başka türlerin genomlarıyla karşılaştırılarak, evrimin moleküler düzeyde incelenmesi mümkün olabilecektir.
Hastalıkların moleküler düzeyde aydınlatılmasının, kalıtsal hastalıklarla birlikte Alzheimer, Parkinson gibi yaygın hastalıklar için erken tanı ve tedavinin mümkün olabileceği düşünülenler arasındadır.
Biyoloji alanında yapılan bir diğer çalışma da İskoçyalı Dr. Wilmut (Vilmut) ve ekibi tarafından bir koyunun kopyalanmasıdır. Bu çalışmada koyundan alınan vücut hücresinin çekirdeği, başka koyuna ait çekirdeği çıkarılmış yumurta hücresine yerleştirilmiş ve Dolly (Doli) adında kuzu meydana gelmiştir. Dolly, DNA'sı yani çekirdeği alınan koyunun kopyası olmuştur.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Biyoloji 1-2 (Hazırlayan: Nihal Yıldırım, Tülay Kabadere)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-03-04