Başlangıç » Nedir » İnsan vücudu ve hareketleri bağlamında “Alt taraf hareketleri”

İnsan vücudu ve hareketleri bağlamında “Alt taraf hareketleri”

Posted by: Ne Nedir 31 Ağustos 2011 Yorum Yaz

İnsan vücudu ve hareketleri bağlamında “Alt taraf hareketleri” Ergonomi
·         Ayakta dururken dizlerin normal duruşu, vücut ağırlığını taşıyan kemiklerin düşey doğrultuda tutulabilmesi için tam gergin bir duruştur. Oysa otururken ve sırtüstü yatarken dizlerin en rahat pozisyonu 70°-130° açılar içinde fleksiyon halindeki duruşudur.
·         Bacağın, kalça ekleminden fleksiyon hareketi 120° civarındadır. Ancak, çoğu insan bu hareketi diz bükülü iken gerçekleştirebilir. Kalçadan gerçekleştirilebilen hiperekstansiyon ise 45° civarındadır.
·         Ayakta duran bir insanın bir kontrol pedalı üzerinde yaratabileceği kuvvet kişinin ağırlığı ile bağlantılı olduğu gibi, ayak pedallarının yerleştirme alanı da sınırlıdır.
·         Oturan bir operatörün sırt bölgesine iyi bir destek sağlandığında, diz ve kalça açılarının farklı değerlerinde, oldukça önemli ölçülerde kuvvet uygulanabilir.
·         Örneğin; otururken, dizin 165°'lik bir açı içinde tutuluşunda, ayak pedalına 350 kg kadar kuvvet uygulanabilmektedir. Dizin açısı değiştikçe bu kuvvet azalır.
·         Hareket alanlarının sınırlanmasında, kemiklerin konumu ve eklem çevresindeki kaslar ve bağlar önemli rol oynar.
Kaynak:Prof.Dr.Velittin Kalınkara’nın “Ergonomi” sunumundan derlenmiştir (Derleme Tarihi: 12/06/2011).2011-08-31