Başlangıç » Nedir » İnternetten işe alım (e- recruitment) ne demektir?

İnternetten işe alım (e- recruitment) ne demektir?

Posted by: Ne Nedir 13 Mart 2010 Yorum Yaz

İnternetten işe alım (e- recruitment) ne demektir? İnsan Kaynakları
Bilgisayarlar ve internet uygulamaları, mevcut “İnsan Kaynakları” faaliyetleri üzerinde gözlenen bir çok etkiyi beraberinde getirmiştir. Bunlara örnek vermek gerekirse; e- recruitment (işe alım) firmalarının doğması (McCourt- ,Money MAggie, 2000, s 1), internetteki iş ilanlarının aynı zamanda firma tanıtımında ve insan kaynakları politikalarını duyurmaya bir araç olarak kullanılabilmesi, aktif ya da pasif olarak iş arayan orta ve üst düzey yönetici seviyesindeki insanlara doğrudan ulaşılabilmesi, yüz binlerle ifade edilen aday veritabanı içinden, yalnızca belirlenen kriterlere uygun adayların bilgilerine birkaç saniyede erişilebilmesi ve tüm işlemlerin çok daha hızlı ve düşük maliyetle yapılabilmesi sayılabilir (Covey Stephen R., 2001, s. 16).
İnternet üzerindeki kullanıcı sayılarının gelişimi paralel olarak internetten personel seçme hizmetleri veren firmaların sayısına da yansımıştır. Firmaların aday veritabanı içindeki özgeçmişlerin sayısındaki artış bu gelişimin önemli sebeplerinden biridir (Peters, 2001).
Geleneksel araçların büyük ve küçük firmalar arasında oluşturduğu uçurum, yani küçük firmaların ilanlarının, dev firmaların dev ilanları yanında kaybolmaları durumu, internet üzerinde her ölçekte firmaya eşit şartlar tanıyan standart ilanlar ile son bulmuştur (Aytaç, 2001,s. 68-71). Bunun yanında gazete ve diğer klasik kanallarda yayımlanan sınırlı kelime sayısına sahip ilanlarda olduğu gibi bir iki satır bilgi içeren ilanlar yerine firma, pozisyon, sektör hakkında rahatlıkla detaylı bilgiye ulaşabilecek internet iş başvurularını daha bilinçli hale getirmiştir.
İşgücü ihtiyacını nitelik olarak belirleyen firma, yüz binlerce aday arasından aradığı niteliklere uyan özgeçmişlere ulaşabilmek için filtreleme özelliğini kullanabilmektedir. Filtreleme işleminde adaylar; istenen cinsiyet, medeni hal, yaş, eğitim düzeyi (spesifik bir üniversite ismi de seçilebilir), tecrübe, yabancı dil ve düzeyi gibi kriterlerine göre listelenebilir.
Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Asım Saldamlı, “İnsan Kaynakları Yönetiminde Bilişim Teknolojisinin Kullanımına Yönelik Bir Araştırma: Tekirdağ Örneği”, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Yıl:7 Sayı:13 Bahar, 2008.2010-03-13