1 Ekim 2011

İş dünyasında Doğuş ekolü

Organizasyon
Organizasyon

Doğuş’tan Yetişen İyi Takım Oyuncusudur

Doğuş Holding Türkiye’nin en yenilikçi gruplarından. Grubun yenilikçi yüzü Ferit Şahenk’in yönetime gelmesinden sonra daha net ortaya çıkmaya başladı.

Dünyada gelişen sektörleri ve trendleri yakından takip eden Doğuş, cesur yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor.

Alanyalı&Alanyalı Yönetici Ortağı Mehtap Alanyalı, böylesi bir karaktere sahip şirketin yönetici yetiştirme anlamında da başarılı olduğunu belirtiyor. Alanyalı, “Doğuş’ta yeni dönem yöneticiler dünya trendlerini yakından takip ediyorlar. Yenilikleri Türkiye’ye getirme anlamında hevesliler. Doğuş Grubu’nun yetiştirdiği yöneticiler de cesur ve keskin yapıdalar. Örneğin yeni sektörlere girmek ve çıkmak konusunda keskin davranışlar ortaya koyabiliyorlar” diyor. Bu durumu da grup bünyesinde iki farklı ekolün yetişmesinden kaynaklandığın söyleyen Mehtap Alanyalı sözlerine şöyle devam ediyor: “Doğuş’da eskiler ve yeniler olmak üzere iki ekol var. Eskiler muhafazakar ve tedbirliler, yenilerin daha yenilikçi ve cesur yaklaşımları var. Bu durum da kimi zaman hızlı hareket etmelerine kimi zaman da hızlı geri çekilişlere neden olabiliyor.”

Etik kurallara bağlıdır ve sivrilmeyi sevmez

Uzmanların Doğuş Grubu’na ilişkin genel görüşü ise grubun ve yöneticilerinin rekabetçi olduğu. Finans, perakende, inşaat ve otomotiv gibi sektörlerde yer almasının da bunun bir göstergesi olduğunu dile getiriyorlar.

Bir İK uzmanı da Doğuş ekolünü şöyle tanımlıyor: “Ortak hareket eder, takım çalışmasına yatkındır, çok sivrilmez ama yaptığı işlerde başarılıdır. Liderleri de cesurdur. Standart ve daha rutin yapabilecek bir hizmeti istenebilecek hizmet haline getirmek konusunda iyidirler.”

Doğuş ekolünün en başarılı temsilcilerinin başında gelen Akın Öngör, Garanti Bankası’nda yaptığı başarılı dönüşümün ardından Garanti ekolünü başlatan yönetici olarak da anılıyor. Öngör, Garanti ekolünün vazgeçilmez değerlerini, “Müşterilerimiz çalışmalarımızın odak noktasıdır. İyi ahlak kurallarına tam uyarız. En büyük önemi insan beynine veririz. Ekip çalışmasına inanırız. Tek vücut halinde çalışırız. Statükoyu korumak yerine sürekli gelişimi sürdürürüz” diye anlatıyor.

Kaynak: Nilüfer Gözütok’un capital.com.tr web sitesindeki “En Güçlü Ekoller” yazısındanderlenmiştir (Derleme Tarihi: 17/06/2011).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...