Başlangıç » Nedir » İş dünyasında en güçlü ekoller

İş dünyasında en güçlü ekoller

Posted by: Ne Nedir 30 Eylül 2011 Yorum Yaz

İş dünyasında en güçlü ekoller Organizasyon Yöneticilik
Sadece eğitimde, edebiyatta ya da felsefede değil iş dünyasında da ekoller var. Kendi kültürünü oluşturup, çalışanlarına yatırım yapan ve sektörlerinde okul görevini üstlenen şirketler bugün kendi ekolünü oluşturmuş durumda. Koç, Sabancı, Eczacıbaşı, Unilever, Doğuş, Çukurova, Yaşar, Anadolu Grubu da kendi ekolünü oluşturmuş şirket ve gruplar arasında… Koç, tutkulu ve muhafazakar liderler yetiştiriyor. Sabancı ekolü ise sadık yöneticiler. Çukurova kültüründe iş yapan liderlerin en önemli özelliği risk almadaki cesaretleri.
Vehbi Koç’un “Hatıralarım, Görüşlerim, Öğütlerim” adlı kitabında genç yöneticilere verdiği tavsiyelerin bugün Koçta yetişen yönetici ekolünün temel özellikleri olduğu görülüyor. Türkiye’nin yetiştirdiği bu önemli işadamının Koç ekolünü şekillendiren tavsiyeleri ise şöyle: “Aile hayatınıza ve düzeninize dikkat edin. Birdenbire yükselmeye heveslenmeyin. Sinirlendiğinizde sakinleşmek için 24 saat geçmesini bekleyin. Konuşmalarınızı not edin. Toplantılara hazırlıklı gidin, o konuyla ilgili raporları dikkatle okuyun. Yabancı dil öğrenin gibi…”
Bir ekolün oluşması yıllar alıyor ve çok sayıda insanın, olayın katkısıyla gelişiyor.
Koç Holding’den 1991’de icra komitesi başkanı iken ayrılan Can Kıraç, “Anılarımla Patronum Vehbi Koç” adlı kitabında grupta yetişen yöneticilerin sadece Vehbi Koç’tan değil onun en değerli profesyonellerinden olan Bernar Nahum’dan da çok şey öğrendiklerini söylüyor. “Rahmi Koç, Ahmet Binbir, İnan Kıraç, Erdoğan Gönül, Berthi Kamhi, Temel Atay, Gökçe Bayındır, Ali İhsan İlkbahar gibi çok sayıda isim onun tezgahından feyiz almıştır” diyor. Onun örnek aldıkları yönlerini ise şöyle aktarıyor: “Alçak gönüllü bir iş alemi filozofu ve seçimlerinde şaşmaz bir insan sarrafıydı. Kişiliği, inandırıcılık yeteneği, vizyonu, takipçiliği ve ülkesine olan güveni ve bağlılık duygularıyla gerçek bir iş dünyası lideriydi. Adam yetiştirmeyi kendine amaç edinmişti. Aile reisi olarak da çevresine örnek olmuştu.”
Kaynak: Nilüfer Gözütok’un capital.com.tr web sitesindeki “En Güçlü Ekoller” yazısındanderlenmiştir (Derleme Tarihi: 17/06/2011).


2011-09-30