Başlangıç » Nedir » İslam bilimsel yöntemlerle araştırılmalı ve öğrenilmelidir

İslam bilimsel yöntemlerle araştırılmalı ve öğrenilmelidir

Posted by: Sedat Aslan 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

İslam bilimsel yöntemlerle araştırılmalı ve öğrenilmelidir İlahiyat
Önemli Açıklama: Şunu unutmamak gerek: Doğru olan önce iman etmek sonra hikmetini aramak. Çünkü bilim her zaman yeterli gelmeyebilir.
İslam dini ve her bir konusu, bilimsel yöntemlerle ele alınmalı ve bunlardan bilimsel sonuçlar çıkarılmalıdır. Geçmişten gelen anlama ve yorumlar taklit edilip, eskinin tekrarı hatasına düşülmemelidir. Bizden öncekilerin yanılabileceğini göz ardı etmememiz gerekir. Allah şöyle buyurur: “Onlara, Allah'ın indirdiğine ve Allah'ın elçisine gelin! dendiği zaman, “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz yol bize yeter” derler. Ya ataları bir şey bilmeyen ve doğru yolda olmayan kimseler idiyseler! Ey inananlar! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olduktan sonra, yoldan sapanın size bir zararı dokunmaz…”(Mâide suresi, 104-105. ayetler).
Bazı insanlar İslam'ı büyüklerden gördüğü şekliyle, sağdan soldan duyduğu bil­gilerle öğrenmeye çalışır ki, bu yöntem yanlıştır. Bazıları da İslam'ı; Kur’andan, kitaplardan, iyi bilenlerden ve yaşayanlardan öğrenir ve araştırır ki, doğru olan budur. Araştırmanın bilimsel yol ve yöntemlerle yapılması da önemlidir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4 (Hazırlayan: M. Sadık ARSLAN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-07-12